SALE 2500 Watt SUPER QUIET Inverter Generator with CO SECURE Technology
SKU: 72010
Predator 2,500W starting / 2,000W running super-quiet inverter generator with 98cc engine, 58dBA, CO Secure, ESC Mode, USB-C 30W, and 10.2 hrs runtime at 46 lbs.
Overview
This PREDATOR® SUPER QUIET™ 2500 Max. Starting Watt, 2000 Max. Running Watt Inverter Generator has a powerful 98cc PREDATOR® engine for 25% more starting power.* The extra-lightweight design is over 20% lighter,* weighing only 46 lb., making it ideal for outdoor recreation, camping, and tailgating. At only 58 dB(A), this inverter generator runs quieter than a conversation and easily meets national park sound requirements. A large fuel tank delivers runtime up to 10.2 hours @ 25% load. The outlet covers protect against harsh outdoor conditions.SUPER QUIET™ enclosure significantly reduces generator noise levels, operating at only 58 dBA @ 25% loadReliable 98cc PREDATOR® engine provides 25% more starting power* and consistent performancePure sine wave inverter technology safely powers sensitive electronics such as smartphones, laptops, and TVsCO SECURE® technology automatically shuts down the generator for safety when harmful levels of carbon monoxide are detectedElectronic Speed Control Mode (ESC Mode) optimizes engine performance to maximize runtimeDouble your power by adding a second PREDATOR® SUPER QUIET™ 2500 unit with the optional PREDATOR™ Parallel Kit (sold separately)High-speed USB-C outlet with 30 watt power delivery quickly charges phones, tablets, and other devicesElectronic overload protection automatically shuts the generator off for protectionIncludes: (2) 120V 20A outlets, 12V 8A DC outlet, USB-A, USB-CComplies with ANSI/PGMA G300-2023 standard
Specifications
SpecificationsSKU(s)72010BrandPREDATORMax. AC Running Watts2000Output Voltage120V AC, 12V DCAccessories IncludedOil funnel, spark plug wrench, DC charging cable, 3V CR2032 batteryCertificationEPAEngine Displacement98ccFuel Type87+ octane unleaded gasolineHorsepower3.6Low-Oil ShutdownYesProduct Height19-1/8 in.Product Length20-3/8 in.Product Weight46 lb.Product Width11-5/8 in.Shipping Weight51.95 lb.Start TypeRecoilMax. AC Starting Watts2500Runtime10.2 hours @ 25% loadSound Rating58 dBA @ 25% load
| Running Watts | 2000W |
|---|---|
| Fuel Type | Gas |
| SKU(s) | 72010 |
| Brand | Predator |
| Start Type | Recoil |
| Voltage | 120V |
| Starting Watts | 2500W |
| Accessories Included | Oil funnel, spark plug wrench, DC charging cable, 3V CR2032 battery |
| Certification | EPA |
| Engine Displacement | 98cc |
| Horsepower | 3.6 |
| Low-Oil Shutdown | Yes |
| Product Height | 19-1/8 in. |
| Product Length | 20-3/8 in. |
| Product Weight (lb.) | 46 lb. |
| Product Width | 11-5/8 in. |
| Shipping Weight | 51.95 lb. |
| Runtime | 10.2 hours @ 25% load |
| Operational Volume (dB) | 58 dBA @ 25% loadCA ResidentsWarning - Prop 65 Info Note: Specifications are approximate and subject to change |