SALE PREDATOR 3500 Watt SUPER QUIET Inverter Generator with CO SECURE Technology
SKU: 71358
Predator 3,500W starting / 3,000W running super-quiet inverter generator with 212cc engine, 56dBA, CO Secure, electric start, ESC Mode, 4-wheel system, and 11+ hrs runtime.
Details
This PREDATOR® SUPER QUIET™ 3500 Max. Starting Watt, 3000 Max. Running Watt Inverter Generator uses a reliable PREDATOR 212cc engine to deliver clean, efficient power where it's needed most. This closed-frame inverter generator delivers a runtime of over 11 hours @ 25%. Designed for efficiency, this inverter generator is built with Electronic Speed Control Mode (ESC Mode) to optimize engine performance, maximize runtime, and lower fuel consumption. Rated at 56 dBA, this inverter generator delivers plenty of power while operating at the same volume as a quiet conversation. The lightweight, compact design is ideal for RVs and other applications.
Features
- Smooth-rolling wheels provide effortless portability. Comes with an RV adapter.
- SUPER QUIET enclosure significantly reduces generator noise levels, operating at only 56 dBA.
- Powerful PREDATOR 212cc engine provides plenty of power for RVs and other applications.
- CO SECURE® technology automatically shuts down the generator for safety when harmful levels of carbon monoxide are detected.
- Pure sine wave inverter technology safely powers sensitive electronics such as smartphones, laptops, and TVs.
- Electric start with non-spillable battery (included) for easy starts every time.
- Longer runtime: over 11 hours @ 25% per fill-up.
- Electronic Speed Control Mode (ESC Mode) optimizes engine performance to maximize runtime.
- Includes 4-wheel system for easy portability.
- Includes (2) 120V 5-20R outlets, (1) 120V L5-30R twist lock outlet, (1) 12V DC.
- Complies with ANSI/PGMA G300 standard
| Running Watts | 3000W |
|---|---|
| Fuel Type | Gas |
| SKU(s) | 71358, 59137 |
| Brand | Predator |
| Start Type | Electric, Recoil |
| Voltage | 120V |
| Starting Watts | 3500W |
| Accessories Included | DC cable, screwdriver, spark plug wrench, 30 amp RV adapter, oil funnelBattery TypeLead-acidBattery Voltage12Battery IncludedYes |
| Certification | EPA, PGMA-G300 |
| Engine Displacement | 212cc |
| Horsepower | 6 |
| Low-Oil Shutdown | Yes |
| Product Height | 20 in. |
| Product Length | 22.75 in. |
| Product Weight (lb.) | 102 lb. |
| Product Width | 17.3 in. |
| Shipping Weight | 112.20 lb. |
| Runtime | 11 hours @ 25% |
| Operational Volume (dB) | 56 dB |