SALE 8500-Watt Remote Start Gasoline Propane Inverter Generator with 312cc OHV Engine
SKU: GM8500iAED
8,500W starting / 6,500W running dual-fuel (gas/propane) inverter generator with 312cc OHV engine, remote start, CO sensor, 50A RV outlet, and digital display.
About This Product
Have reliable power outdoors with this GENMAX 8,500-Watt dual fuel portable inverter generator. Perfect for camping or tailgating, it features a powerful 312cc OHV engine and offers a high output of 8,500 starting watts with 6,500 running watts on gasoline and 7,200 starting watts with 5,850 running watts on propane. Clean inverter technology lets you safely use laptops, smart phones, speakers and TVs. The control panel consists of CO sensor indicator light, battery charging port, automotive inspired digital data center display, 1 x Duplex 5-20R 20A 120-Volt, 1 x TT-30R 30A 120-Volt, 1 x 14-50R 50A 120/240-Volt, 1 x USB-A, 1x USB-C.
Highlights
- Robust engine: 312cc OHV high performance 4-cycle engine, fuel-efficient, reliable, powerful providing long life and excellent heat dissipation
- High output: 8,500 starting watts with 6,500 running watts on gasoline and 7,200 starting watts with 5,850 running watts on propane, this powerful portable inverter generator is the ideal product for your tailgating and camping needs
- Low idle with portability: GENMAX portable inverter generator has a compact design with telescopic handle and wheels for portability, low idle technology gives you a run time of 7.3 hrs at 50% load with 3.6 gal. fuel tank
- Easy to use control panel: control panel consists of CO sensor indicator light, battery charging port, automotive inspired digital data center display, 1 x duplex 5-20R 20A 120-Volt, 1 x TT-30R 30A 120-Volt, 1 x 14-50R 50A 120/240-Volt, 1 x USB-A, 1 x USB-C
- In compliance with latest standards: in compliance with PGMA, UL2201 and CARB 2024
| Running Watts | 6500W |
|---|---|
| Fuel Type | Dual Fuel (Gas, Propane) |
| Start Type | Remote, Electric, Recoil |
| Product Length (in.) | 24.0 in |
| Voltage | 120V/240V |
| Starting Watts | 8500W |
| Product Width (in.) | 18.5 in |
| Application | Campsite, Emergency Use, Job Site, RV, Tailgating |
| CO Shutoff Capable | Yes |
| Engine Make | OEM Branded Engine |
| Features | 3-Prong Plug, Auto Idle Control, Automatic Voltage Regulation, Built-in Fuel Gauge, Built-in Hour Meter, CO Shutoff, Electric Start, Extended Handles, GFCI Outlet(s), LCD Display, Low Oil Shutdown, On Indicator Light, Overload Protection, Resettable Circuit Breaker, Short Circuit Protection, USB Port |
| Fuel Tank Capacity (gal.) | 3.6 gal |
| Full load fuel consumption (gallons/hour) | 0.87 |
| Half-Load Run Time (Hours) | 7.3 |
| Included | Battery, Oil Funnel, Propane/LPG, Spark Plug Wrench, Wheel Kit, Wireless Remote |
| Number of Receptacles | 6 |
| Operational Volume (dB) | 62 |
| Outlet Type | 120/240V 30A, 120/240V 50A, 120V 20A, 5V 2.1A |
| Suggested Uses | Battery Charger, Bench Tools, Halogen Work Light, Large Appliances, Lights, Mobile Devices, Power Tools, RV A/C Unit, Small Appliances, Sump Pump, Well Pump |
| Certifications and Listings | ANSI Compliant, CARB Compliant |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited Manufacturers Warranty |