SALE 5000-Watt Remote Start Gasoline Powered Inverter Generator with Super Quiet 160cc EFI Engine
SKU: GM5000iAEFI
5,000W starting / 3,800W running gas-powered inverter generator with 160cc EFI engine, remote start, CO sensor, LED work light, and ultra-quiet 60dB operation.
About This Product
Have reliable power outdoors with this GENMAX 5,000-Watt light-weight gas powered inverter generator. Perfect for camping or tailgating, it features a powerful 160cc OHV engine and offers a high output of 5,000-starting watts with 3,800-running watts on gasoline. Clean inverter technology lets you safely use laptops, smart phones, speakers and TVs. The control panel consists of CO sensor indicator light, LED light, battery charging port, automotive inspired digital data center display, 1x Duplex 5-20R 20A 120V, 1x TT-30R 30A 120V, 1x 12V DC 8.3A.
Highlights
- Robust engine: 160cc OHV high performance 4 cycle EFI engine fuel-efficient, reliable, powerful providing long life and excellent heat dissipation
- Enhanced Fuel Efficiency: Genmax portable inverter generators with EFI (electronic fuel injection) technology provide superior fuel efficiency, ensuring you get more power with less fuel consumption
- Minimal Maintenance: EFI systems require less maintenance compared to carburetors, saving you time and money on upkeep
- Easy To Use Control Panel: Control panel consists of CO sensor indicator light, LED light, battery charging port, automotive inspired digital data center display, 1x Duplex 5-20R 20A 120V, 1x TT-30R 30A 120V, 1x 12V DC 8.3A
- High Output: This portable inverter generator has an impressive 5,000 starting watts with 3,800 running watts at only 60dB this powerful portable inverter generator is the ideal product for your tailgating and camping needs
- Low Idle With Portability: This portable generator is lightweight for easy transport weighs less than 60 lbs., low idle technology gives you a run time of 6.0 hrs at 50% load with 1.5 gallon fuel tank
- Compliance with latest standards: in compliance with PGMA, UL2201 and CARB 2024
| Running Watts | 3800W |
|---|---|
| Fuel Type | Gas |
| Start Type | Remote, Electric, Recoil |
| Product Length (in.) | 19.7 in |
| Voltage | 120V |
| Starting Watts | 5000W |
| Product Width (in.) | 12.2 in |
| Application | Campsite, Emergency Use, Job Site, RV, Tailgating |
| CO Shutoff Capable | Yes |
| Engine Make | OEM Branded Engine |
| Features | 3-Prong Plug, Auto Idle Control, Automatic Voltage Regulation, Built-in Hour Meter, CO Shutoff, Electric Start, LCD Display, Low Oil Shutdown, On Indicator Light, Overload Protection, Resettable Circuit Breaker, Short Circuit Protection, USB Port |
| Fuel Tank Capacity (gal.) | 1.53 gal |
| Full load fuel consumption (gallons/hour) | 0.475 |
| Half-Load Run Time (Hours) | 6 |
| Included | Battery, Oil Funnel, Spark Plug Wrench, Wireless Remote |
| Number of Receptacles | 5 |
| Operational Volume (dB) | 60 |
| Outlet Type | 120V, 240V 20A |
| Suggested Uses | Battery Charger, Bench Tools, Halogen Work Light, Large Appliances, Lights, Mobile Devices, Power Tools, RV A/C Unit, Small Appliances, Small Electronics, Sump Pump |
| Certifications and Listings | ANSI Compliant, CARB Compliant |
| Manufacturer Warranty | 90 Days |