SALE Champion Power Equipment 5500-Watt Wireless-Start Inverter Generator
SKU: 201470
Champion 201470 5,500W starting / 4,000W running gas inverter generator with CO Shield, wireless remote start (80 ft), 61dBA, Intelligauge Power Meter, and electric start.
About This Product
The Champion Power Equipment 5500-Watt Inverter Generator with CO Shield is ultra-quiet and ideal for camping, tailgating, powering items around the RV or providing backup for your essentials. Start and stop your generator from up to 80 feet away with the wireless remote key fob. No matter what you're powering, you'll enjoy the on/off push-button power with electric start, battery included. With a 0.5-quart oil capacity (included 10W-30) and a low oil shut-off sensor, this inverter operates at an ultra-quiet 61 dBA from 23 feet, which is about as loud as normal speech. The no tool access panel and oil drain tube allow for easy maintenance. Our Quick Touch Panel offers fast access to all your controls. The Intelligauge with Power Meter monitors voltage, frequency and operating hours, while Economy Mode monitors power consumption in real time to reduce engine wear and tear. CO Shield technology monitors the accumulation of carbon monoxide (CO), a poisonous gas produced by engine exhaust when the generator is running. If CO Shield detects unsafe elevated levels of CO gas, it automatically shuts off the engine. CO Shield is not a substitute for an indoor carbon monoxide alarm or for safe operation. DO NOT allow engine exhaust fumes to enter a confined area through windows, doors, vents or other openings. Generators must ALWAYS be used outdoors, far away from occupied buildings with engine exhaust pointed away from people and buildings. Meets the requirements of ANSI/PGMA G300.
Highlights
- Start and stop the reliable 224cc Champion engine with ease from up to 80 feet away with the included wireless remote key fob - push-button power and convenience like never before
- Monitor voltage, frequency and operating hours with ease, plus features CO Shield carbon monoxide auto shutoff system, while Economy Mode monitors power consumption in real time
- 120V 30A RV outlet, a 120V 20A household duplex outlet with clean power (less than 3% THD), and a 12V regulated automotive-style outlet
- The optional parallel kit (sold separately) enables this inverter to connect with another 2800-watt or higher Champion inverter to double your output power
- Includes 3-year limited warranty with FREE lifetime technical support from dedicated experts
Product Information
| Running Watts | 4000W |
|---|---|
| Fuel Type | Gas |
| Brand | Champion |
| Product Length (in.) | 23.50 in |
| Start Type | Remote, Electric, Recoil |
| Voltage | 120V |
| Starting Watts | 5500W |
| Product Width (in.) | 18.00 in |
| Application | Campsite, Emergency Use, Job Site, RV, Tailgating |
| CO Shutoff Capable | Yes |
| Engine Make | OEM Branded Engine |
| Features | 3-Prong Plug, Automatic Voltage Regulation, CO Shutoff, Electric Start, Low Oil Shutdown |
| Fuel Tank Capacity (gal.) | 2.25 gal |
| Full load fuel consumption (gallons/hour) | 0.62 |
| Half-Load Run Time (Hours) | 22 |
| Included | Battery, Engine Lubricant, Oil Funnel, Spark Plug Wrench, Wireless Remote |
| Number of Receptacles | 3 |
| Operational Volume (dB) | 61 |
| Outlet Type | 120V 20A, 120V 30A |
| Suggested Uses | Battery Charger, Bench Tools, Halogen Work Light, Lights, Mobile Devices, Power Tools, RV A/C Unit, Small Appliances, Small Electronics |
| Certifications and Listings | EPA Approved |
| Manufacturer Warranty | 3 Year Limited Warranty |