SALE Champion Power Equipment 5500-Watt Inverter Generator
SKU: 201444
Champion 201444 5,500W starting / 4,000W running gas inverter generator with CO Shield, 61dBA, EZ Start Dial, Intelligauge, Economy Mode, and 11 hrs runtime on 2.25 gal.
About This Product
The Champion Power Equipment 5500-Watt Inverter Generator with CO Shield is ultra-quiet and ideal for camping, tailgating, powering items around the RV or providing backup for your essentials. Featuring Cold Start Technology, Extended Run Time, and an easy to read fuel gauge. With a 0.5-quart oil capacity (included 10W-30) and a low oil shut-off sensor, this inverter operates at an ultra-quiet 61 dBA from 23 feet, which is about as loud as normal speech. Our Quick Touch Panel offers fast access to all your controls. The Intelligauge with Power Meter monitors voltage, frequency and operating hours, while Economy Mode monitors power consumption in real time to reduce engine wear and tear. As the electrical load is reduced, the inverter reduces engine speed, providing quieter operation, extended engine life and higher fuel economy. CO Shield technology monitors the accumulation of carbon monoxide (CO), a poisonous gas produced by engine exhaust when the generator is running. If CO Shield detects unsafe elevated levels of CO gas, it automatically shuts off the engine. CO Shield is not a substitute for an indoor carbon monoxide alarm or for safe operation. DO NOT allow engine exhaust fumes to enter a confined area through windows, doors, vents or other openings. Generators must ALWAYS be used outdoors, far away from occupied buildings with engine exhaust pointed away from people and buildings. Meets the requirements of ANSI/PGMA G300.
Highlights
- 61 dBA is great for RVs, tailgating, or camping with 5500 starting watts and 4000 running watts and up to 11 hours run time on only 2.25 gallons of gasoline
- Monitor voltage, frequency and operating hours with ease, plus features CO Shield carbon monoxide auto shutoff system, and the EZ Start Dial simplifies startup while Economy Mode monitors power consumption in real time
- 120V 30A RV outlet, a 120V 20A household duplex outlet with clean power (less than 3% THD), and a 12V regulated automotive-style outlet.
- The optional parallel kit (sold separately) enables this inverter to connect with another 5500-watt or higher Champion inverter to double your output power
- Includes 3-year limited warranty with FREE lifetime technical support from dedicated experts
Product Information
| Running Watts | 4000W |
|---|---|
| Fuel Type | Gas |
| Brand | Champion |
| Product Length (in.) | 23.50 in |
| Start Type | Electric, Recoil |
| Voltage | 120V |
| Starting Watts | 5500W |
| Product Width (in.) | 18.00 in |
| Application | Campsite, Emergency Use, Job Site, RV, Tailgating |
| CO Shutoff Capable | Yes |
| Engine Make | OEM Branded Engine |
| Features | 3-Prong Plug, Automatic Voltage Regulation, Built-in Fuel Gauge, CO Shutoff, Low Oil Shutdown, USB Port |
| Fuel Tank Capacity (gal.) | 2.25 gal |
| Full load fuel consumption (gallons/hour) | 0.6 |
| Half-Load Run Time (Hours) | 5.5 |
| Included | Adapter, Engine Lubricant, Oil Funnel, Wheel Kit |
| Number of Receptacles | 4 |
| Operational Volume (dB) | 61 |
| Outlet Type | 120V 20A, 120V 30A, 12V DC |
| Suggested Uses | Battery Charger, Bench Tools, Halogen Work Light, Lights, Mobile Devices, Power Tools, RV A/C Unit, Small Appliances, Small Electronics |
| Certifications and Listings | EPA Approved |
| Manufacturer Warranty | 3 Year Limited Warranty |