High Capacity
ADD TO CART Cabela's Outdoorsman 8500W Wireless Start Tri Fuel Inverter with CO Shield
7000WW
Tri Fuel (Gas, Propane, Natural Gas)
SALE SKU: GN625iX
WEN GN625iX 6,250W surge / 5,000W rated open-frame inverter generator with 301cc OHV engine, 120V/240V output, transfer-switch ready, CO sensor, and 8.1 hrs half-load runtime.
The WEN GN625iX 6250-Watt RV and Transfer-Switch-Ready 120V/240V Open Frame Inverter Generator delivers 6250 surge watts and 5000 rated watts from a 301cc 4-stroke OHV engine. Transfer-switch ready with 120V/240V output. Features CO Shutdown Sensor, wheel kit, and approximately 8.1 hours half-load runtime from a 4.2-gallon tank. Open frame design for easier maintenance.
| Running Watts | 5000W |
|---|---|
| Fuel Type | Gas |
| Run Time | 8.1 Hours (50% load) |
| Weight | 119.5 lbs (with wheel kit) |
| Dimensions | 27 x 25 x 24 in |
| Brand | Wen |
| Engine | 301cc 4-Stroke OHV |
| Voltage | 120V/240V |
| THD | <1.2% |
| Start Type | Recoil |
| CO Sensor | Yes |
| Design | Open Frame |
| Transfer Switch Ready | Yes |
| Starting Watts | 6250W |
| Fuel Tank Capacity (gal.) | 4.2 Gallons |