SALE Predator 5000 Watt Dual-Fuel SUPER QUIET Inverter Generator with Remote Start and CO SECURE Technology
SKU: 71367
Predator 5,000W starting / 3,900W running dual-fuel (gas/propane) super-quiet inverter generator with CO Secure, remote start (100 ft), 61.7dBA, and TT-30R RV outlet.
Details
The PREDATOR® 5000 Max. Starting Watt Dual-Fuel SUPER QUIET™ Inverter Generator with CO SECURE® has dual-fuel capability to run on gasoline or propane. Powered by a reliable PREDATOR® 224cc gas engine, this generator has a TT-30 RV outlet and an extra-large fuel tank that delivers over 18 hours* of runtime, making it an unbeatable value. The push-button electric start powers the generator on and off with the press of a button, no manual choke required. A remote starting option lets you start up and shut down the generator from up to 100 ft. away. The 5000 starting watts and 3900 running watts make this an ideal RV generator with enough power to run most air conditioning units.
Features
- SUPER QUIET™ enclosure significantly reduces generator noise levels, operating at only 61.7 dBA.
- Pure sine wave inverter technology safely powers sensitive electronics such as smartphones, laptops, and TVs.
- CO SECURE® technology automatically shuts down the generator for safety when harmful levels of carbon monoxide are detected.
- Powerful PREDATOR® 224cc engine provides 40% more starting power** and reliable performance.
- Telescoping handle and 5.5 in. flat-free wheels are over 50% larger** for increased mobility over rough terrain.
- Integrated digital display makes it easy to monitor output power, volts, and running hours.
- Fuel gauge to quickly check fuel levelsParallel ports make it easy to connect two 5000 watt generators for double the power.
- Includes: (2) 120V 5-20R outlets, (1) 120V TT-30R RV outlet, (1) 12V DC outlet, (1) USB-C, (1) USB-AComplies with ANSI/PGMA G300 standard
| Running Watts | 3900W |
|---|---|
| Fuel Type | Dual Fuel (Gas, Propane) |
| Brand | Predator |
| SKU(s) | 71367, 70143 |
| Start Type | Remote, Electric, Recoil |
| Voltage | 120V |
| Starting Watts | 5000W |
| Accessories Included | Nonspillable 12V E-start battery, LPG connection kit, remote control, DC charging cable with clamps, spark plug wrench, oil funnel, and (3) 3V CR2032 batteries |
| Application | RVs, home backup, outdoor recreation |
| Certification | EPA, PGMA-G300 |
| Engine Displacement | 224cc |
| Horsepower | 6.7 |
| Low-Oil Shutdown | Yes |
| Product Height | 20.8 in. |
| Product Length | 25 in. |
| Product Weight (lb.) | 110 lb. |
| Product Width | 18 in. |
| Shipping Weight | 123.86 lb. |
| Runtime | Gasoline: 18.2 hours @ 25%, Propane: 14.6 hours with 20 lb. tank @ 25% |
| Operational Volume (dB) | 61.7 dB |