SALE 4550 Watt Open-Frame Inverter Generator with CO SECURE Technology
SKU: 59192
Predator 4,550W starting / 3,650W running open-frame inverter generator with 223cc engine, CO Secure auto-shutoff, pure sine wave output, 16+ hrs runtime, and parallel ports.
Overview
The PREDATOR® 4550 Max. Starting Watt, 3650 Max. Running Watt Open-Frame Inverter Generator uses built-in inverter technology to produce clean power that is safe for sensitive electronics. The efficient design gives you more power with lower fuel consumption, running to just over 16 hours per fill-up. Electronic Speed Control Mode (ESC Mode) saves fuel and extends engine life. Quieter than conventional generators at only 64.6 dBA, this inverter generator is ideal for camping, boating, and RV use with the included RV adapter.
**WHEEL KIT NOT INCLUDED**
Features
- Pure sine wave inverter technology safely powers sensitive electronics such as smartphones, laptops, and TVs
- CO SECURE® technology automatically shuts down the generator for safety when harmful levels of carbon monoxide are detected
- Powerful PREDATOR® 223cc engine easily powers RV air conditioners and other applications
- Runtime of up to 16.1 hours @ 25% load
- Heavy duty steel frame and covered GFCI outlets are perfect for jobsite use
- Integrated fuel gauge lets you easily monitor fuel level
- Low oil, overload, and output light indicators
- Parallel ports for connecting two 4550 watt generators for double the power with the optional PREDATOR® Parallel Kit (sold separately)
- Includes: (4) 120V 5-20R GFCI-protected outlets, 120V L5-30R twist lock outlet, (2) USB ports
- Complies with ANSI/PGMA G300 standards
| Running Watts | 3650W |
|---|---|
| Fuel Type | Gas |
| SKU(s) | 59192 |
| Brand | Predator |
| Start Type | Recoil |
| Voltage | 120V |
| Starting Watts | 4550W |
| Accessories Included | RV adapter, spark plug wrench, oil funnel, and screwdriver |
| Certification | EPA, PGMA-G300 |
| Engine Displacement | 223cc |
| Horsepower | 6.5 |
| Low-Oil Shutdown | Yes |
| Product Height | 17.71 in. |
| Product Length | 20.86 in. |
| Product Weight (lb.) | 77 lb. |
| Product Width | 18.11 in. |
| Shipping Weight | 88.44 lb. |
| Operational Volume (dB) | 64.6 dB |