SALE Jackery Explorer 1000 V2 1500W(1070Wh) Portable Solar Power Station Push Start Battery Generator
SKU: HTE109
Jackery Explorer 1000 V2 1,500W portable power station with 1,070Wh LFP battery, 1-hour fast charge, 3,000W surge, 100W USB-C PD, and ultra-quiet 30dB overnight mode.
About This Product
Jackery, founded in California in 2012 with the vision of offering green energy to everyone, everywhere, has emerged as a trailblazer in the solar generator sector and a globally renowned top-seller. With the support of over 4 million users and the endorsement of 200 authoritative media and organizations worldwide, Jackery has solidified its reputation as a reliable industry leader. By introducing solar generators to the great outdoors, Jackery fulfills the power needs of nature enthusiasts, all while motivating them to embark on more sustainable explorations and adventures.
Highlights
- 1 Hour Fast Charging: Charge your Explorer 1000 v2 Portable Power Station from 0% to 100% battery level in just 1 hour, with state-of-the-art fast charging, managed conveniently via Jackery's intuitive APP. Engineered with advanced ChargeShield 2.0 technology and with the reliable UL certification - its excellent fire and shock resistance, delivers unmatched safety and complete peace of mind.
- Robust Performance: Delivering 1500W AC output and 3000W surge peak, the Explorer 1000 v2 effortlessly charges most home essentials, including AC units, fridges, and electric pots. 100W PD fast USB-C charging, input & output, provides rapid charging speed, without need for power adaptors. Further, a compact design offers extensive 1070Wh capacity, giving more power in a smaller package.
- Next-gen Sustainable Power: Built with industry-leading features, including 7.5 times faster charging than its previous Explorer 1000 model, a 50% increase in power output and robust 1,500W AC output, the Explorer 1000 v2 is the pinnacle of portable power, ensuring power wherever adventures take you. With 4 times longer lifespan, and impressive 4000 cycle battery-life, remaining at 70% original capacity, next-gen sustainable power is here.
- Smart APP Control: The Explorer 1000 v2 has tailored charging, seamlessly switching between 1 hour super charging and 1.7 hour fast charging, for optimized battery health and longer battery performance, and 30 dB quiet overnight mode. The product also features remote monitoring and power usage control, with customizable settings available like energy-saving mode, for personalized use.
- What You Will Get: 1x Explorer 1000 v2, 1x AC Charging Cable, 1x User Manual.
| Running Watts | 1500W |
|---|---|
| Battery Capacity | 1070Wh |
| Product Length (in.) | 8.8 in |
| Brand | Jackery |
| Starting Watts | 3000W |
| Product Width (in.) | 9.7 in |
| Application | Campsite, Emergency Use, Job Site, RV, Tailgating |
| Features | Bluetooth, On/Off Switch, USB Port |
| Included | Adapter, Cord Set |
| Number of Panels | 0 |
| Number of Receptacles | 7 |
| Number of Total Batteries Included | 1 |
| Operational Volume (dB) | 30 |
| Suggested Uses | Mobile Devices, Small Appliances, Small Electronics |
| Manufacturer Warranty | 5-Year |