SALE 6000-Watt Electric Start Gasoline Powered Inverter Generator with 312cc OHV Engine
SKU: GM6000XiE
6,000W starting / 5,250W running gas inverter generator with 312cc OHV engine, electric start, CO sensor, parallel capability, and 9 hrs runtime at 50% load.
About This Product
Need Power. Always available anytime and anywhere with Genmax. Introducing the GM6000XiE Inverter Generator. Unleashing 6,000-Watt of energy with little to no noise, the GM6000XiE is ideal for camping, tailgating, construction, and so much more. It's durable 312cc engine provides ample power for small appliances, electronics, power tools, and more, with 120-Volt outlets, USB ports, parallel technology and a GFCI compliance. Enjoy 9 straight hours of run-time at half load with the 3.8 Gal. tank full. Keep the lights on and enjoy quality time with your loved ones or provide energy in a crisis - the GENMAX 6,000-Watt Portable Inverter Generator will be reliable during any situation or event.
Highlights
- Robust Engine: 312cc OHV high performance 4 cycle engine. Fuel-efficient, reliable, powerful providing long life and excellent heat dissipation.
- High Output: 6,000 starting watts with 5,250 running watts. Provides enough power for the toughest on-demand jobs
- Clean Power: Generate clean power to confidently connect your sensitive electronics since our hybrid produces only clean power (less than 3% THD)
- Low Idle With Portability: Designed with handle and wheels for easy transport. Low idle technology gives you a run time of 9.0 hrs at 50% load with 3.8 gallon fuel tank.
- Easy To Use Control Panel: The control panel consists of CO sensor indicator light, 1x Duplex 5-20R 20A 120V, 1x L14-30R 30A 120/240V, 2x 5V USB-A
- In Compliance With Latest Standards: In compliance with PGMA, UL2201 and CARB 2024
| Running Watts | 5250W |
|---|---|
| Fuel Type | Gas |
| Start Type | Electric, Recoil |
| Product Length (in.) | 22 in |
| Voltage | 120V/240V |
| Starting Watts | 6000W |
| Product Width (in.) | 18 in |
| Application | Campsite, Emergency Use, Job Site, RV, Tailgating |
| CO Shutoff Capable | Yes |
| Engine Make | OEM Branded Engine |
| Features | 3-Prong Plug, Auto Idle Control, Built-in Hour Meter, CO Shutoff, Electric Start, Extended Handles, GFCI Outlet(s), LCD Display, On Indicator Light, On/Off Switch, Overload Protection, Replaceable Battery, Resettable Circuit Breaker, USB Port |
| Fuel Tank Capacity (gal.) | 3.8 gal |
| Full load fuel consumption (gallons/hour) | 0.01 |
| Half-Load Run Time (Hours) | 9 |
| Included | Battery, Engine Lubricant, Oil Funnel, Rear Wheels, Spark Plug Wrench |
| Number of Receptacles | 5 |
| Operational Volume (dB) | 62 |
| Outlet Type | 120/240V 30A, 5V 2.1A |
| Suggested Uses | Battery Charger, Bench Tools, Halogen Work Light, Large Appliances, Small Electronics |
| Certifications and Listings | ANSI Compliant |
| Manufacturer Warranty | 1-Year Limited Manufacturer Warranty |