SALE Lightweight Portables
4000-Watt Recoil Start Gasoline Powered Inverter Generator Light-Weight and Quiet With 145cc OHV Engine
SKU: GM4000iA
$1,049.11 $1,354.84 SAVE 23%
IN STOCK — SHIPS FAST
4,000W starting / 3,200W running lightweight gas inverter generator with 145cc OHV engine, CO sensor, digital display, and under 50 lbs for easy transport.
Running Watts 3200W
Fuel Type Gas
Product Length (in.) 20.9 in
Start Type Recoil
Starting Watts 4000W
Product Width (in.) 12.2 in
About This Product
Have reliable power outdoors with this GENMAX 4,000-Watt light weight gas powered inverter generator. Perfect for camping or tailgating, it features a powerful 145cc OHV engine and offers a high output of 4,000-starting watts with 3,200-running watts on gasoline. Clean inverter technology lets you safely use laptops, smart phones, speakers and TVs.
Highlights
- Robust Engine: 145cc OHV high performance 4 cycle engine, fuel-efficient, reliable, powerful providing long life and excellent heat dissipation
- High Output: This portable generator features 4,000 starting watts with 3,200 running watt, at only 62dB this powerful portable inverter generator is the ideal product for your tailgating and camping needs
- Low Idle With Portability: This portable inverter generator is light-weight for easy transport includes telescopic wheels and handle, weighs less than 50 lbs. low idle technology gives you a run time of 5.5-hours at 50% load with 1.5 Gal. fuel tank
- Easy To Use Control Panel: Control panel consists of CO sensor indicator light, automotive inspired digital data center display, 1x duplex 5-20R 20 Amp 120-Volt, 1x L5-30R 30 Amp 120-Volt 1x USB-A, 1x USB-C
- Compliance with latest standards: in compliance with PGMA, UL2201 and CARB 2024
| Running Watts | 3200W |
|---|---|
| Fuel Type | Gas |
| Product Length (in.) | 20.9 in |
| Start Type | Recoil |
| Starting Watts | 4000W |
| Product Width (in.) | 12.2 in |
| Application | Campsite, Emergency Use, Job Site, RV, Tailgating |
| CO Shutoff Capable | Yes |
| Engine Make | OEM Branded Engine |
| Features | 3-Prong Plug, Auto Idle Control, Automatic Voltage Regulation, CO Shutoff, Low Oil Shutdown, On Indicator Light, Overload Protection, Resettable Circuit Breaker, Twist-Lock Plug, USB Port |
| Fuel Tank Capacity (gal.) | 1.53 gal |
| Full load fuel consumption (gallons/hour) | 0.449 |
| Half-Load Run Time (Hours) | 5.5 |
| Included | Oil Funnel, Spark Plug Wrench, Wheel Kit |
| Number of Receptacles | 5 |
| Operational Volume (dB) | 62 |
| Outlet Type | 120/240V 30A, 120V 30A, 5V 2.1A |
| Suggested Uses | Battery Charger, Bench Tools, Halogen Work Light, Mobile Devices, Power Tools, RV A/C Unit, Small Appliances, Small Electronics, Sump Pump, Well Pump |
| Certifications and Listings | ANSI Compliant, CARB Compliant |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited Manufacturers Warranty |