SALE The Champion Power Equipment 6500-Watt Inverter Generator
SKU: 201532
Champion 201532 6,500W starting / 5,250W running dual-fuel (gas/propane) inverter generator with CO Shield, 64dBA, Intelligauge, EZ Start Dial, and 18 hrs gas runtime.
About This Product
The Champion Power Equipment 6500-Watt Inverter Generator with CO Shield is ultra-quiet and ideal for camping, tailgating, powering items around the RV or providing backup for your essentials. Champion's EZ Start Dial makes getting started quick and easy. Featuring Cold Start Technology and Extended Run Time, the reliable 224cc Champion engine produces 6500 starting watts and 5250 running watts, and runs for 18 hours at 25% load when the 4.5 gal. fuel tank is full. With a full 20 lb. propane tank it produces 6500 starting watts and 4725 running watts, and runs for 16 hours at 25% load. With a 0.8-quart oil capacity (included 10W-30) and a low oil shut-off sensor, this inverter operates at 64 dBA from 23 ft. The no tool access panel and oil drain tube allow for easy maintenance. CO Shield technology monitors the accumulation of carbon monoxide (CO), a poisonous gas produced by engine exhaust when the generator is running. If CO Shield detects unsafe elevated levels of CO gas, it automatically shuts off the engine. CO Shield is not a substitute for an indoor carbon monoxide alarm or for safe operation. DO NOT allow engine exhaust fumes to enter a confined area through windows, doors, vents or other openings. Generators must ALWAYS be used outdoors, far away from occupied buildings with engine exhaust pointed away from people and buildings. Meets the requirements of ANSI/PGMA G300.
Highlights
- Operate on either gasoline or propane for flexibility. 6500 starting watts and 64 dB(A) operation make it ideal for camping, RVs, or backup power, runs 15 hr. on gas, 18 hr. on propane
- Intelligauge with Power Meter tracks voltage, frequency, and hours. Includes an EZ Start Dial, Economy Mode, and CO Shield Carbon Monoxide Auto-Shutoff for safety.
- Safely power devices with multiple covered outlets, including options for sensitive electronics, household appliances, RVs, and regulated automotive-style needs
- Foldaway handle and never-flat wheels provide portability, while a no-tool panel and oil drain tube make maintenance quick and hassle-free
- Comes with a 3-year limited warranty, free lifetime technical support from dedicated experts, and access to a network of service centers across the country
Product Information
| Running Watts | 5250W |
|---|---|
| Fuel Type | Dual Fuel (Gas, Propane) |
| Product Length (in.) | 25.20 in |
| Brand | Champion |
| Start Type | Recoil |
| Starting Watts | 6500W |
| Product Width (in.) | 20.50 in |
| Application | Campsite, Emergency Use, Job Site, RV, Tailgating |
| CO Shutoff Capable | Yes |
| Engine Make | OEM Branded Engine |
| Features | 3-Prong Plug, 4-Prong Plug, Automatic Voltage Regulation, CO Shutoff, GFCI Outlet(s), Low Oil Shutdown |
| Fuel Tank Capacity (gal.) | 4.5 gal |
| Full load fuel consumption (gallons/hour) | 0 |
| Half-Load Run Time (Hours) | 9 |
| Included | Adapter, Engine Lubricant, Oil Funnel, Propane/LPG, Spark Plug Wrench |
| Number of Receptacles | 6 |
| Operational Volume (dB) | 64 |
| Outlet Type | 120/240V 23A, 120V 20A, 120V 30A, 12V DC |
| Suggested Uses | Bench Tools, Halogen Work Light, Large Appliances, Lights, Mobile Devices, Power Tools, RV A/C Unit, Small Appliances |
| Certifications and Listings | EPA Approved |