SALE Champion Power Equipment 5500-Watt Dual-Fuel Inverter Generator
SKU: 201469
Champion 201469 5,500W starting / 4,000W running dual-fuel (gas/propane) inverter generator with CO Shield, 61dBA, EZ Start Dial, and 11 hrs gas / 21 hrs propane runtime.
About This Product
The Champion Power Equipment 5500-Watt Inverter Generator with CO Shield is ultra-quiet and ideal for camping, powering items around the RV or providing backup for your essentials. Champion's EZ Start Dial makes getting started quick and easy. This unit features Cold Start Technology, Extended Run Time, and an easy to read fuel gauge. Confidently connect your sensitive electronics since this inverter produces Clean Power (less than 3% THD). When the 2.25-gallon tank of gasoline is full, the 224cc Champion engine produces 5500 starting watts and 4000 running watts and will run for up to 11 hours at 25% load. When using a 20-pound propane tank, it produces 5500 starting watts and 3600 running watts and will run for up to 21 hours at 25% load. The covered outlets include a 120V 30A RV (TT-30R), a 120V 20A household duplex outlet (5-20R), and a 12V regulated automotive outlet. CO Shield technology monitors the accumulation of carbon monoxide (CO), a poisonous gas produced by engine exhaust when the generator is running. If CO Shield detects unsafe elevated levels of CO gas, it automatically shuts off the engine. CO Shield is not a substitute for an indoor carbon monoxide alarm or for safe operation. DO NOT allow engine exhaust fumes to enter a confined area through windows, doors, vents or other openings. Generators must ALWAYS be used outdoors, far away from occupied buildings with engine exhaust pointed away from people and buildings. Meets the requirements of ANSI/PGMA G300.
Highlights
- Operate your 5500-watt portable generator right out of the box on either gasoline or propane, plus features CO Shield carbon monoxide auto shutoff system
- 61 dBA is great for RVs, tailgating, or camping with 5500 starting watts, 4000 running watts and up to 11 hours run time on gasoline, and 3600 running watts and up to 21 hours on propane
- The optional parallel kit (sold separately) enables this inverter to connect with another Champion inverter to increase your power output
- Monitor voltage, frequency and operating hours with ease, plus the EZ Start Dial simplifies startup
- Includes 3-year limited warranty with FREE lifetime technical support from dedicated experts
Product Information
| Running Watts | 4000W |
|---|---|
| Fuel Type | Dual Fuel (Gas, Propane) |
| Brand | Champion |
| Product Length (in.) | 23.50 in |
| Start Type | Electric, Recoil |
| Voltage | 120V |
| Starting Watts | 5500W |
| Product Width (in.) | 18.00 in |
| Application | Campsite, Emergency Use, Job Site, RV, Tailgating |
| CO Shutoff Capable | Yes |
| Engine Make | OEM Branded Engine |
| Features | 3-Prong Plug, Automatic Voltage Regulation, Built-in Fuel Gauge, CO Shutoff, Electric Start, Low Oil Shutdown, Resettable Circuit Breaker |
| Fuel Tank Capacity (gal.) | 2.25 gal |
| Full load fuel consumption (gallons/hour) | 0.64 |
| Half-Load Run Time (Hours) | 22 |
| Included | Battery, Engine Lubricant, Oil Funnel, Propane/LPG, Spark Plug Wrench |
| Number of Receptacles | 3 |
| Operational Volume (dB) | 61 |
| Outlet Type | 120V 20A, 120V 30A |
| Suggested Uses | Lights, Mobile Devices, RV A/C Unit, Small Appliances, Small Electronics |
| Certifications and Listings | EPA Approved |