SALE Honda EU2200i 2200-Watt Portable Inverter Generator
SKU: EU2200IAN4
Honda EU2200i 2,200W starting / 1,800W rated super-quiet inverter generator with 121cc GXR engine, 48–57dBA, CO-Minder sensor, Bluetooth app control, and 8.1 hrs runtime.
About This Product
More power, same legendary quality. Honda's advanced inverter technology provides 2,200-Watt of quiet, light-weight and fuel-efficient power. The EU2200i can power a wide variety of applications, making it perfect for portable use at home, tailgating, camping, on the job-site and much more. Exceptionally efficient, it can run up to 8.1-hours on a single tank of fuel. The EU2200i can be connected in parallel with Honda's EU2200i Companion model giving you 4,400-Watt of power. Honda's exclusive My Generator smartphone app offers remote generator operation and monitoring with impressive performance and unmatched convenience. The free app includes wireless stop, operation monitoring, as well as service reminders. with the EU2200i you can rest easy, knowing your generator is covered from top to bottom for 3 full years residential and 1 year commercial.
Highlights
- Legendary reliability, stable, clean power in a small, light package
- Advanced co-minder sensor provides protection from harmful carbon monoxide
- Honda's exclusive my generator smartphone app offers bluetooth remote generator operation and monitoring with unmatched convenience at no additional cost
- Advanced inverter technology - Honda's inverter technology produces power that is as reliable as the power you get from your outlets at home
- Protected by oil alert shutting the engine off when low oil is detected
- You can rest easy, knowing your generator is covered from top to bottom for 3 full years residential and 1-year commercial
- Fuel efficient - runs up to 8.1-hours on less than a gallon of fuel, making it great for overnight power
- Commercial-grade Honda GXR120cc engine
Product Information
| Running Watts | 1800W |
|---|---|
| Fuel Type | Gas |
| Product Length (in.) | 20 in |
| Start Type | Remote, Recoil |
| Starting Watts | 2200W |
| Brand | Honda |
| Product Width (in.) | 11.4 in |
| Application | Campsite, Emergency Use, Job Site, RV, Tailgating |
| CO Shutoff Capable | Yes |
| Engine Make | Honda Engine |
| Features | Bluetooth, CO Shutoff, Low Oil Shutdown, On/Off Switch, Overload Protection |
| Fuel Tank Capacity (gal.) | 0.95 gal |
| Full load fuel consumption (gallons/hour) | 0.24 |
| Half-Load Run Time (Hours) | 6 |
| Included | No Additional Items Included |
| Number of Receptacles | 2 |
| Operational Volume (dB) | 57 |
| Outlet Type | 120V 20A |
| Suggested Uses | Battery Charger, Bench Tools, Halogen Work Light, Lights, Mobile Devices, Power Tools, Small Appliances, Small Electronics |
| Certifications and Listings | EPA Approved |