SALE EcoFlow DELTA 2 Max 4800 Watt Surge Battery Power Station 2048Wh LiFePo4 Solar Generator
SKU: ZPPMR350-US
EcoFlow DELTA 2 Max 2,400W portable power station with 2,048Wh LFP battery, 0–80% in 1.1 hrs, X-Boost up to 3,400W, up to 1,000W solar input, and 10-year battery life.
About This Product
The EcoFlow DELTA 2 Max is a 2048Wh, 2400W output portable power station designed for home backup and off-grid use, featuring long-lasting LFP battery chemistry for 3,000+ cycles. It supports expansion up to 6kWh and charges from 0-80% in 43 minutes (AC+Solar), or 1.1-hour with only AC charge. The unit can power up to 15 devices, including heavy-duty appliances via 3400W X-Boost.
Highlights
- Run 99% of appliances with x-boost, power pretty much anything with a 2 kWh capacity, with x-boost proprietary technology, run appliances with an output of up to 3400-Watt, compared with our competitors, delta 2 max can power more devices, preventing overloading and overheating
- 10-year long-lasting LFP battery durable, safe, light-weight, with it's upgraded LFP battery chemistry, delta 2 max has a lifespan of 3000 complete cycles until it reduces to 80% capacity, you'll get pretty much 10-years of power, even if you use it every day, that's 6x longer than other power stations with a similar capacity and output
- Customized in-app energy management, take control of your power, save more on electricity bills, prioritize solar energy input via the EcoFlow app when using x-stream AC plus solar dual charging, plus, customize the working time of delta 2 max to avoid peak rates, experience peace of mind during power outages with our all-new AC always on mode, the AC power button stays on, even during a power outage or after the grid power is back, keeping your appliances powered no matter what
- Part of an ever-growing ecosystem, delta 2 max is just the start, link with a wide variety of EcoFlow products such as portable solar panels, the wave portable air conditioner, the glacier portable fridge, extra batteries, the smart generator and so much more, all to deliver a 1-stop power solution for your family
| Running Watts | 2400W |
|---|---|
| Battery Capacity | 2048Wh |
| Product Length (in.) | 19.6 in |
| Brand | Ecoflow |
| Starting Watts | 4800W |
| Product Width (in.) | 9.5 in |
| Application | Emergency Use, Job Site, RV |
| Features | Bluetooth, Overload Protection, USB Port |
| Included | Cord Set |
| Number of Panels | 0 |
| Number of Receptacles | 15 |
| Number of Total Batteries Included | 1 |
| Operational Volume (dB) | 45 |
| Suggested Uses | Battery Charger, Lights, Mobile Devices, Power Tools, RV A/C Unit, Small Appliances, Small Electronics |
| Manufacturer Warranty | 5years |