High Capacity
ADD TO CART Cabela's Outdoorsman 8500W Wireless Start Tri Fuel Inverter with CO Shield
7000WW
Tri Fuel (Gas, Propane, Natural Gas)
SALE SKU: 56310i-RV
WEN 56310i-RV 3,100W surge / 2,800W rated RV-ready inverter generator with 212cc OHV engine, 57dBA ultra-quiet operation, built-in wheels, Eco-Mode, and CARB compliant.
The WEN 56310i-RV Super Quiet 3100-Watt RV-Ready Portable Inverter Generator delivers 3100 surge watts and 2800 rated watts. Powered by a 212cc 4-stroke air-cooled OHV engine operating at an extremely quiet 57 dBA. Features built-in wheels and a collapsible handle for easy portability. The Eco-Mode switch maximizes fuel economy. The 1.85-gallon fuel tank provides over 7.5 hours of run time at half-load. CARB Compliant and safe for sensitive electronics.
| Running Watts | 2800W |
|---|---|
| Fuel Type | Gas |
| Run Time | 7.5+ Hours (50% load) |
| Weight | 81.4 lbs |
| Brand | Wen |
| Engine | 212cc 4-Stroke OHV |
| THD | <1.2% |
| Start Type | Recoil |
| RV Ready | Yes |
| CARB/EPA | Compliant |
| Starting Watts | 3100W |
| Fuel Tank Capacity (gal.) | 1.85 Gallons |
| Operational Volume (dB) | 57 dBA |