SALE Jackery Explorer 2000 v2 Power Station (4400W Peak) Push Button Start Battery Generator
SKU: explorer-2000-v2-power-station
Jackery Explorer 2000 V2 (4,400W peak) bundle with Extreme Guard carrying bag and SolarSaga 200W solar panel — complete off-grid power kit for outdoor adventures.
Details
Jackery, founded in California in 2012 with the vision of offering green energy to everyone, everywhere, has emerged as a trailblazer in the solar generator sector and a globally renowned top-seller. With the support of over 4 million users and the endorsement of 200 authoritative media and organizations worldwide, Jackery has solidified its reputation as a reliable industry leader. By introducing solar generators to the great outdoors, Jackery fulfills the power needs of nature enthusiasts, all while motivating them to embark on more sustainable explorations and adventures.
Features
- Lightweight and compact 2kwh battery: the explorer 2000 v2, weighing only 395 lbs., is the lightest and smallest 2kwh lifepo4 battery available with a space utilization rate nearly doubled to 69%, this new version is designed for efficiency the direct integration of the battery cell into the bottom shell eliminates the need for a bracket, saving internal space and contributing to the product's compactness
- Reliable charge shield 20: the explorer v2 (new version) features dual physical protections along with 62 mechanisms designed to ensure comprehensive safety both inside and out, providing you with peace of mind during energy usage additionally, the lifepo4 battery is built to last through an impressive 4000 charge cycles
- Applicable to multiple scenarios: with 2042wh gigantic capacity, jackery explorer 2000 v2 (new version) is capable of powering heavy load devices up to 2200w/4400w peak such as air conditioners, sump pumps, refrigerators, drills, and angle grinders, satisfying all the power needs of blackout use or outdoor exploration
- Unmatched cold-weather performance: the explorer V2, when paired with the jackery extreme guard carrying bag (sold separately), enhances its low-temperature performance, allowing for reliable use in environments as cold as -4 °f (-20 °c) this robust feature ensures that your power needs are met even in the harshest of cold conditions, making the explorer V2 an ideal companion for outdoor adventures and emergency preparedness in winter climates
- Smart app control: easily manage your explorer 2000 V2 (new version) via wi-fi or bluetooth to monitor the remaining battery level and utilize other functions with the app customize multiple advanced settings to meet your individual needs, ensuring round-the-clock energy control
- What you will get: 1x explorer 2000 V2, 1x ac charging cable, 1x user manual
| Running Watts | 2200W |
|---|---|
| Battery Capacity | 2042Wh |
| Product Length (in.) | 13.2 in |
| Starting Watts | 4400W |
| Brand | Jackery |
| Product Width (in.) | 10.4 in |
| Application | Campsite, Emergency Use, Job Site, RV, Tailgating |
| Features | Bluetooth, Low Battery Shutdown, On/Off Switch, Overload Protection, Short Circuit Protection, USB Port |
| Included | Cord Set |
| Number of Panels | 0 |
| Number of Receptacles | 7 |
| Number of Total Batteries Included | 1 |
| Operational Volume (dB) | 30 |
| Suggested Uses | Bench Tools, Large Appliances, Mobile Devices, Power Tools, Small Appliances, Small Electronics, Sump Pump, Well Pump |
| Manufacturer Warranty | 5 |